Jakie buty wybrać na zimowe wyprawy na szlaki górskie?

Zimowe wyprawy w góry należą do jednych z najbardziej wymagających. Powinni decydować się na nie osoby z dużym doświadczeniem w poruszaniu się po szlakach górskich oraz posiadający szeroką wiedzę z zakresu surwiwalu.

Bardzo ważnym elementem wyprawy na górskie szlaki w okresie zimowy jest dobór odpowiedniego sprzętu i odzieży. W tym tekście skupimy się w głównej mierze na obuwiu.

Dobór butów na górski szlak zimą – krok po kroku

Najważniejsze cechy jakie powinny spełniać buty na tego typu wędrówki, to:

  • dobra jakość wykonania
  • trwałość
  • odpowiedni rozmiar

W pierwszym podpunkcie sprawa jest dość jasna. Bez dobrych jakościowo butów noga będzie szybko marzła, pojawią się na niej szybko odciski natomiast sama wędrówka przerodzi się w istną katorgę. Aby tego uniknąć przez szlakiem należy zainwestować w obuwie znanych producentów. Pomimo, że kosztują one znacznie więcej, to zapewniają one nieporównywalnie większy komfort, niż ich tanie podróbki. Wybierając się na szlak zimą doświadczone osoby korzystają najczęściej z butów trekingowych za kostkę. Są one, wygodne, lekkie i dość trwałe. Jednak w tym przypadku bardzo dobrym wyborem są także buty Grom lub inne obuwie wojskowe. Są one nieporównywalnie bardzie wytrzymałe i trwałe niż buty trekkingowe. Ponadto wbrew pozorom, zapewniają wysoki komfort podczas pieszych wędrówek. Wystarczy spojrzeć na żołnierzy, którzy niejednokrotnie zmuszeni są do biegania i pokonywania dużych odległości właśnie w tych butach.

Nie bez znaczenia pozostaje także rozmiar buta. W tym przypadku jednak należy wziąć pod uwagę skarpetki zimowe, które zajmują o wiele więcej przestrzeni niż ich letnie odpowiedniki. Dlatego obuwie przeznaczone do wędrówek po górach powinny być o jeden lub półtora rozmiaru większe niż buty wiosenne lub letnie. Dzięki tej zasadzie będziesz miał możliwość zadbać o to, aby stopy nie zmarzły podczas wędrówki.

 

Autor zdjęcia: pixabay.com